Son araştırmalar video oyunlarının mülteci krizi konusunda farkındalığı etkili bir şekilde artırabileceğini gösteriyor

Video oyunlarının mülteci krizine ilişkin farkındalığı artırabileceğine inanıyor musunuz? 

Son araştırmalar, video oyunlarının küresel mülteci krizi konusunda farkındalığı önemli ölçüde artırma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor.  

Elena Shliakhovchuk liderliğinde İspanya'daki Polytechnic University of Valencia'da yürütülen ve Information Technologies and Learning Tools dergisinde yayınlanan son araştırma, eğitsel video oyunlarının mülteci krizi konusunda farkındalık yaratmadaki etkili rolüne ışık tutuyor. Çalışma, bu interaktif dijital deneyimlerin sadece eğlendirici değil, aynı zamanda eğitim ve empati kurma açısından da güçlü araçlar olduğunun altını çiziyor.  

Çalışmada 78 Ukraynalı katılımcı 45 ila 60 dakika boyunca "Against All Odds" adlı eğitici video oyununu oynadı. Sonuçlar, katılımcıların sadece oyun deneyiminden keyif almakla kalmayıp aynı zamanda mültecilerin karşılaştığı zorlukları daha iyi anladıklarını göstermiştir. Ayrıca, katılımcılar mültecilere yönelik empatilerinin arttığını ve ihtiyaç sahiplerine yardım etmek için daha büyük bir motivasyon duyduklarını ifade etmişlerdir.  

Örneğin, katılımcılar bu oyunları oynarken korkudan empatiye kadar bir dizi duygu hissettiklerini belirtmişlerdir. Bir katılımcı şunları paylaşmıştır: "Korku, dehşet, terör hissettim. Bu oyun beni gerçekten endişelendirdi. Kendimi bir mülteci gibi hissettim ve bu çok korkutucuydu". Bu tür deneyimler, mültecilerin karşılaştığı zorlukların daha iyi anlaşılmasını sağlayarak empatinin artmasına ve içinde bulundukları koşullara daha incelikli bir bakış açısı getirilmesine yol açabilir.

 Photo Credits : Photographie Ina Fassbender / AFP©  

With ETX / DailyUp

En çok oynanan oyunlar