Sam Alfred gibi oyun geliştiricileri iklim değişikliğinin etkilerini tasvir etmekle uğraşıyor

Oyun tasarımcıları arasındaki savaş: iklim etkisini görselleştirmek

Gelişen video oyunları dünyasında, tasarımcılar iklim değişikliğinin etkilerini tasvir etmek gibi önemli bir zorluğu üstleniyorlar.  

Sam Alfred zorlu bir çabanın ön saflarında yer alıyor: iklim değişikliğinin karmaşık teması etrafında bir video oyunu yaratmak. Kendini çevre sorunlarına adamış bir oyun tasarımcısı olarak Alfred, böylesine kritik bir küresel meseleyi oyun dünyasında doğru bir şekilde tasvir etmenin derin sorumluluğunun ve zorluğunun farkında.  

Nitekim Sam Alfred'in stratejik vizyonu, geçen yıl Mart ayında piyasaya sürülen ve oyuncuları insan faaliyetlerinin tahrip ettiği ekosistemleri restore etmeye zorlayan "Terra Nil" oyunuyla hayat buldu. Ancak Alfred, geleneksel aksiyon dolu oynanış yerine çevresel temalara ve stratejik restorasyona öncelik veren oyunların göz ardı edilmesi eğiliminden duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi. Alfred "Terra Nil" hakkında samimi bir şekilde şunları söyledi: "Doğası gereği, insanları vurmakla ya da yayılmacılıkla ilgili olmayan bir oyun olduğu için kaç kişinin oyunu reddettiğini ya da oyunla dalga geçtiğini sayamadım." 

Çevresel mesajlar içeren oyunlara yönelik eleştiriler yeni değil; daha geleneksel oyun temaları yerine sürdürülebilirlik ve korumaya öncelik veren tasarımcılar sık sık şüphecilikle veya reddedilmeyle karşı karşıya kaldı. Bu zorluklara rağmen Alfred, düşünceyi kışkırtan ve farkındalığı teşvik eden anlamlı oyun deneyimleri yaratma konusundaki kararlılığını sürdürüyor. 

 Photo Credits : Photographie Courtesy of Devolver Digital©  

With ETX / DailyUp

En çok oynanan oyunlar