Araştırmacılar video oyunlarının eğitimdeki potansiyelini keşfediyor

Çığır açan bir gelişmeyle, araştırmacılar video oyunlarının disleksili çocuklarda okuma yeterliliğini arttırmak için etkili araçlar olarak umut vaat ettiğini keşfettiler.  

Pek çok ebeveyn için çocuklarının bir oyun konsolunun başında saatlerini geçirdiği düşüncesi, hareketsiz yaşam tarzları ve bilişsel durgunluk konusunda endişe uyandırabilir. Ancak yeni bir çalışma, oyun algılarımızı yeniden gözden geçirmemiz için ikna edici bir argüman sunuyor. Sadece dikkat dağıtıcı olmaktan çok uzak olan bazı video oyunları, özellikle okuma ve dil konusunda zorluklarla karşılaşan çocukların gelişimini olumlu yönde etkileyebilecek bir dizi bilişsel fayda sunmaktadır.  

Dahası, çalışma beklenmedik bir keşifle sonuçlandı: oyun oynamanın olumlu etkileri deneyin sona ermesinden çok sonra da devam etti. Altı ay sonra bile, kendilerini “Space Invaders Extreme 2 ”nin aksiyon dolu dünyasına kaptıran çocuklar, fonolojik görevlerde benzerlerinden daha iyi performans göstermeye devam etti. Bu bulgu, aksiyon video oyunlarının çocukların fonolojik gelişimi üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olduğunu ve temel dil becerilerini geliştirmek için değerli bir yol sağladığını göstermektedir. 

Metodolojik kısıtlamalarını kabul etmekle birlikte, disleksi riski altındaki çocuklar için video oyunlarının faydaları üzerine yapılan son çalışma, çocuklarının öğrenme güçlükleriyle ilgili endişelerle boğuşan ebeveynler için bir umut ışığı sunuyor. Sınırlılıklarına rağmen çalışma, okuma edinimi için gerekli bilişsel becerileri geliştirmek için oyunların gücünden yararlanan yenilikçi müdahale yöntemlerine zemin hazırlamaktadır.  

Photo Credits : Photographie andreswd / Getty Images©   

With ETX / DailyUp

En çok oynanan oyunlar