İsveç'in oyun endüstrisinin başarısı hakkında daha fazla bilgi edinin

İsveç'in küçük oyun stüdyoları, küresel oyun endüstrisinde önemli dalgalar yaratıyor ve ağırlıklarının üzerinde yumruk atma yeteneklerini sergiliyorlar.  

Nüfus açısından nispeten küçük bir ülke olmasına rağmen İsveç, stüdyolarının sürekli olarak eleştirmenlerce beğenilen ve ticari açıdan başarılı oyunlar üretmesiyle video oyunu geliştirme dünyasında bir güç merkezi olarak ortaya çıktı.  

Küçük oyun geliştiricisi Landfall'un kurucu ortağı Philip Westre, İsveç'in oyun endüstrisinin başarısını kısmen ülkenin soğuk havasına bağlayan anlayışlı bir bakış açısı sundu. Westre'ye göre uzun kışlar insanları kapalı mekânlarda daha fazla zaman geçirmeye teşvik ediyor ve bu da oyun oynamayı popüler bir eğlence haline getiriyor. Soğuk aylarda daha az açık hava aktivitesi yapılabildiğinden, oyun İsveçliler için zaman geçirmenin ve arkadaşlarıyla bağlantıda kalmanın eğlenceli ve ilgi çekici bir yolunu sunuyor.  

Gerçekten de İsveç, “Minecraft”, “Valheim” ve “Raft” gibi oyunların nispeten küçük ve hatta tek kişilik ekipler tarafından yaratılmasına rağmen yaygın beğeni ve başarı kazanmasıyla küçük bağımsız oyun geliştiricileri için verimli bir zemin olduğunu kanıtlamıştır. Bu oyunlar sadece ticari başarı elde etmekle kalmamış, aynı zamanda bir bütün olarak oyun endüstrisi üzerinde kalıcı bir etki bırakmıştır. Dolayısıyla, oyun oynamayı bir iç mekan eğlencesi olarak benimseme yönündeki bu kültürel eğilimin İsveç'teki oyun geliştiricileri için destekleyici bir ortam yarattığı söylenebilir.  

Photo credits : Photographie Kilian FICHOU / AFP©  

With ETX / DailyUp

En çok oynanan oyunlar