"Monster Strike"ın 2022'de Japonya'da en çok hasılat yapan mobil oyun olduğunu biliyor muydunuz?

Japon video oyunu pazarı, mobil oyunların hakim olduğu ve yabancı yapımlara karşı biraz mesafeli bir tutumun hakim olduğu benzersiz bir manzara sunuyor.

Dünyanın en büyük video oyunu fuarlarından biri olarak bilinen Tokyo Game Show sırasında, genellikle "onuncu sanat" olarak anılan Japon video oyunu pazarı hakkında önemli bilgiler edindik.

Piyasa analiz firması Statista'nın bildirdiğine göre Japonya, 2022'de ABD ve Çin'in ardından dünyanın üçüncü büyük video oyunu pazarı konumundaydı. Aslında mobil oyunlar, Kadokawa Ascii'nin tahminine göre Japon video oyunu pazarında önemli bir rol oynuyor ve sektörün gelirinin %60'ından fazlasına katkıda bulunuyor. Etkileyici bir şekilde, Japon nüfusunun yaklaşık üçte biri bu faaliyetle meşgul.

Gacha mekaniği aracılığıyla büyük oranda para kazandıran, 2022'de Japonya'da en yüksek hasılat yapan mobil oyun "Monster Strike" oldu. Geçen yıl yayıncısı Mixi'ye yaklaşık 600 milyon dolar gelir getirdi. Tam tersine, yabancı oyunlar Japon pazarında yer edinmekte zorlanıyor ve Hideki Yasuda'ya göre bu eğilim öncelikle konsol seçimi meselesi.

En çok oynanan oyunlar