Suudi Arabistan’daki gençler, video oyunu pazarı için umut verici bir fırsat sunuyor

Video oyunlarının tarihine adanmış bir müzede, gençler büyüleyici bir yolculuğun keyfini çıkarıyor. Bu vizyoner proje ile yaratıcılıklarını ve hırslarını ateşlemeyi ve gişe rekorları kıran video oyunu başlıkları geliştirmek için kendi görevlerine başlamalarına ilham vermeyi amaçlıyor.

Suudi Arabistan'ın oyun ve eSpor konusundaki ateşli coşkusu iyi bilinmektedir. Bunun sebebi ise ülkenin üst kademelerinden kaynaklanmaktadır. Veliaht Prens Muhammed bin Salman, ülkenin oyun kültürüne olan köklü tutkusunun bir kanıtı olan Call of Duty'nin hevesli bir oyuncusu olduğu söyleniyor.

Geçtiğimiz yıl petrol zengini Körfez krallığının Kamu Yatırım Fonu'na ait bir oyun kuruluşu olan Savvy Games Group'a $ 38 milyar tahsis ederek iddialı bir yatırım stratejisi açıklanmıştı. Bu önemli finansal taahhüt, Suudi Arabistan'ın küresel oyun endüstrisindeki varlığını ve etkisini artırma konusundaki kararlılığının altını çizmekteydi.

Bir hatırlatma olarak, petrol zenginliğine rağmen, Suudi Arabistan küresel oyun sahnesinde her zaman açık kollarla karşılanmadı. Bununla birlikte, genç nüfusu, göçmen olmayan nüfusun yaklaşık üçte ikisi 30 yaşın altında olduğu için video oyun pazarı için umut verici bir fırsat sunmaktadır. Faisal bin Homran, Suudi Arabistan'da hem yerli hem de yabancı 25.000 çalışanın oyun endüstrisini ilerletmek için yorulmadan çalışarak zorlu bir meydan okumayı beklediğini kabul etti.

 

Photo Credits : Photography RANIA SANJAR / AFPTV / AFP© 

With ETX / DailyUp

En çok oynanan oyunlar